BASENY OGRODOWE

BASENY WEWNĘTRZNE

WODA W BASENIE

ATRAKCJE WODNE

 
 

WODA W BASENIE

 

woda w basenie   Jaką korzyść będziemy mieli z solidnie wykonanej niecki, wyłożonej błękitną folią , włoską ceramiką , czy hiszpańską mozaiką szklaną ?  Jakie korzyści będziemy mieli z oświetlenia światłowodowego w pięknych chromowanych oprawach? Jaką będziemy mieli korzyść z naszego basenu - jeśli wszystkich tych pięknych materiałów i wykończeń (o które tak zabiegaliśmy) nie będzie widać zza glonów, woda w nim będzie miała brunatny kolor - a jego zapach będzie czuł nawet nasz sąsiad. Trudno tu doszukać się jakiejś korzyści - prawda? Dlatego też muszą być Państwo świadomi że woda w basenie nie jest woda stojącą. Wymaga ona ciągłego uzdatniania oraz filtrowania. Służą do tego filtry basenowe oraz  chemia basenowa ( tlen aktywny, chlor, koagulanty, antyglony).

     Proces uzdatniania składa się z dezynfekcji oraz filtracji. Zdarzają się przypadki kiedy wystarcza sama filtracja (złoża wielowarstwowe, antracyt), jednak w 99% wypadków konieczne jest zastosowanie obydwu tych metod.

DEZYNFEKCJA WODY W BASENIE

    Dezynfekcja wody w basenie ma na celu zabicie w niej wszystkich bakterii i drobnoustrojów (fauny i flory). Jest szereg metod dezynfekcyjnych o różnym stopniu skuteczności. Najpopularniejsza metoda ta polega na dozowaniu chloru lub tlenu aktywnego do wody basenowej. Dozowanie odbywa się manualnie (tabletki, granulat) lub automatycznie poprzez urządzenia dozujące . Metody mniej popularne to elektroliza soli lub promienniki UV . Dodatkowo stosuje się koagulanty w przypadku wody o wysokiej zawartości żelaza, oraz regulatory pH dla wód nadmiernie twardych lub kwaśnych. Bez względu na metodę dezynfekcji konieczne jest późniejsze wyłapanie martwych drobnoustrojów czy np.  skoagulowanych cząsteczek żelaza. Do tego celu w każdym basenie konieczne jest zamontowanie urządzenia filtracyjnego .

FILTRACJA WODY W BASENIEFiltr piaskowy i pompa basenowa

    Wodę z basenu przez skimmer i odpływ denny lub rynnę zasysa pompa basenowa , następnie tłoczy tę wodę przez filtr piaskowy z wielofunkcyjnym zaworem sześciodrogowym po czym woda wraca krystalicznie czysta dyszami napływowymi . Istnieją dwa systemy poboru wody w basenie. Wynikają z tego podziału dwa różne typy basenów: basen skimmerowy oraz basen z rynną przelewową .Różnice pomiędzy tymi dwoma systemami są ogromne i można je jedynie powierzchownie opisać.

 

Strona Główna

  ŚWIAT BASENÓW ŚWIAT SAUN ŚWIAT SPA